Kamionki Sosnowiec   tel. +48 505 012 069

Atrakcje turystyczne

 

Teatr Zagłębia

Teatr mieszczący się w samym centrum Sosnowca. Budynek, powstały w 1897 roku obecnie będący samoistną siedzibą Teatru, został wzniesiony według planów architekta Karola Steczkowskiego i stanowił wówczas element całego zaplanowanego kompleksu, w skład którego wchodziły:

  • tzw. Teatr Zimowy (budynek przetrwał do dzisiaj i jest siedzibą Teatru)
  • Pokoje gościnne - Hotel Saski
  • Drewniany Teatr Letni

Teatr kilkakrotnie zmieniał nazwy: Teatr Polski (1920), Teatr Miejski (1927), Teatr Zagłębia (1955). Budynek teatru był wielokrotnie przebudowywany. Obecną formę zyskał podczas modernizacji przeprowadzonej w latach 1976-1978 i po rozbudowie dokonanej w 1992 roku. Nie zachowały się niestety elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia wnętrz.

Sosnowiecki Teatr może pochwalić się nie tylko bogatą historią swojej działalności, ale również licznymi nagrodami czy różnorodnością spektakli. Każdy znajdzie coś dla siebie, od podniosłych dzieł dramatycznych po lekkie komedie czy bajki dla najmłodszych. Na jego deskach od lat występują wybitni aktorzy zarówno polskiej jak i zagranicznej sceny. Spektakle wystawiane są z wielką pompą i rozmachem a występujący aktorzy dają z siebie wszystko, aby widz poczuł magię wystawianych dzieł.

Teatr jest tłumnie odwiedzany zarówno przez Sosnowiczan, jak i turystów którzy po męczącej podróży mogą tam zakosztować dużej dawki rozrywki, po czym udać się na spoczynek do swojego hotelu.

Egzotarium

Jeżeli nasi mniejsi podopieczni marudzą, że nie chcą opuścić hotelu i najchętniej spędziłyby w nim cały dzień oglądając telewizję, jest miejsce do którego na pewno zechcą pójść i prędko go nie opuszczą. Jest to Egzotarium, wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki. Jest to pozostałość miejskiego parku założonego w 1935 roku. Składał się on niegdyś z ogrodów botanicznych i palmiarni. W czasie II wojny światowej mocno zniszczony. Zrekonstruowany w latach 1954–1956 jako wydzielony teren i placówka dydaktyczna.

Część botaniczna Egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi, pyton siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Kolekcja ptaków jest niewielka i obejmuje kilkanaście gatunków głównie papug. W Egzotarium znajdują się również ssaki, takie jak np.: małpa kapucynka, koczkodan zielony oraz gryzonie: chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki, szynszyle. Jest to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi, a i dorośli nie będą się nudzić.

Muzeum w Sosnowcu - pałac SHÖNA

Dla miłośników pięknych komnat i wytwornych gościnnych również znajdzie się miejsce.

Pałac Schöna wybudowany przez przedstawiciela rodziny fabrykantów z Werdau w Saksonii, Ernsta. Wraz ze swoim bratem Franzem przybył on do Sosnowca w 1875 roku.

Dogodne warunki do rozwijania działalności gospodarczej zadecydowały o osiedleniu się tutaj niemieckich przemysłowców branży włókienniczej. Schönowie należeli do najbogatszych i najbardziej wpływowych obywateli. Zyski czerpali z dwóch wybudowanych przez siebie fabryk włókienniczych. Trzypokoleniowa rodzina mieszkała w Sosnowcu do 1945 roku i w ciągu tych kilkudziesięciu lat aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym miasta. Położyła ogromne zasługi dla jego rozwoju, między innymi starała się o nadanie praw miejskich, współfinansowała wiele przedsięwzięć publicznych i organizowała szereg akcji charytatywnych. Troszczyła się także o swoich pracowników budując dla nich osiedle mieszkaniowe.

Podczas II wojny światowej wspierała polski ruch oporu i pomagała rodzinom aresztowanych.

Dzięki wielu ciekawym wystawom i imprezom budynek tętni życiem oraz jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury nie tylko w mieście, ale także w regionie. Obecnie w pokojach na parterze znajdują się Sale Reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego, a w części pomieszczeń piwnicznych Restauracja "Belvedere".

"Mały" Pałac Wilhelma

W 1900 roku, w odległości ok. 100 metrów od większego obiektu, Schönowie wybudowali drugi, mniejszy pałac. Autorem jego projektu był prawdopodobnie popularny w Zagłębiu architekt Józef Pomian-Pomianowski. Budynek ma charakter willi mieszkalnej bez cech reprezentacyjnej monumentalności. Zwieńczony jest łamanym dachem, wspartym na pilastrach, które są jedyną dekoracją fasady. Poza nimi uwagę zwraca naczółek portalu z ozdobnym, pustym kartuszem. Elewację ogrodową ozdabia ryzalit zwieńczony tarasem z fantazyjnym daszkiem.

Po zwiedzeniu tego obiektu i obejrzeniu wszystkich atrakcji znajdujących się w tamtejszych pokojach gościnnych , na pewno zachęci Państwa do spaceru znajdujący się nieopodal przepiękny park. Zajmuje on powierzchnię 5,6 ha w którym znajdziemy różnego rodzaju gatunki drzew, wśród których na szczególną uwagę zasługują m.in. magnolia japońska i tulipanowiec amerykański nadające parkowi blasku i uroku. Idealne miejsce na spacer we dwoje lub w gronie rodzinnym.

Pałac Dietla

Jeden z najbardziej okazałych obiektów Sosnowca i Zagłębia, XIX-sto wieczny, dawny Pałac Dietla, po kilkunastu latach konserwacji i remontu, odzyskał swój dawny blask, utracony w mrocznych, powojennych latach.

Henryk Dietel, współzałożyciel zakładów w Werdau, pochodzący z Saksońskiej rodziny przemysłowców przybył na zaproszenie cara do Sosnowca w czasie zaboru rosyjskiego w czerwcu 1878 roku, gdzie na przekazanych terenach założył przędzalnię wełny czesankowej. Równocześnie z budową swoich zakładów, rozpoczął budowę rodzinnego domu.

dostępny jest dla turystów, jak również odbywają się różne wydarzenia społeczne jak koncerty, wystawy prac młodzieży, wernisaże, bale, jubileusze.

Zamek Sielecki

Zamek w Sosnowcu-Sielcu. Zamek Sielecki położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter. Obecnie jest to trójskrzydłowa budowla z dziedzińcem. W przeszłości był nie tylko siedzibą szlachetnie urodzonych, ale i Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Szkła Współczesnego. Obecnie w zamku ma siedzibę Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Ta samorządowa instytucja współtworzy kulturalne życie miasta organizując wystawy, koncerty i różnorodne spotkania kulturotwórcze. Idealne miejsce dla tych maluchów, (i nie tylko) którzy chcieliby poczuć się jak średniowieczni rycerze, spacerując zamkowymi korytarzami i odwiedzając pokoje, z których niegdyś korzystali królowie.

Dom Jana Kiepury

Opisując atrakcje w Sosnowcu, nie może zabraknąć monumentów upamiętniających światowej sławy śpiewaka i aktora oraz patrona Sosnowca Jana Kiepury. Przyszedł na świat w Sosnowcu, w rodzinie piekarza. Urodził się w ciasnym pokoju, w budynku przy ul. Majowej 6 na Pogoni, dzielnicy sosnowieckiej biedoty. Obecnie dom został odrestaurowany przez wielbicieli talentu słynnego tenora, a na jego frontonie widnieje płyta pamiątkowa. Warto skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez pracowników Klubu im. Jana Kiepury przy ul. Będzińskiej w Sosnowcu, obejmujące cyklicznie organizowane imprezy, otwarte koncerty jazzowe, popowe, przedstawienia teatralne, kabarety, wernisaże, wystawy, przeglądy, konkursy muzyczne, oraz turnieje taneczne.

Dwór Mieroszewskich

Dwór Mieroszewskich w Sosnowcu-Zagórzu został wzniesiony w 1777 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego. Jest to jeden z dwóch pałaców, które były w tym miejscu usytuowane. Zachowany w postaci szczątkowej park niegdyś otaczał dwór ze wszystkich stron.

Mini Zoo - park w Kazimierzu

W oddalonej od centrum i nieco zapomnianej dzielnicy Sosnowca – Kazimierzu Górniczym, znajduje się park im. J. Kuronia, jedno z najspokojniejszych miejsc w Sosnowcu. Nie dociera tu zgiełk miasta, jak do parków na Środuli czy Parku Sieleckiego. Idealne miejsce, do którego można uciec przed zaduchem pokoju hotelowego . To, że znajduje się w jednej z najbardziej oddalonych od centrum dzielnic miasta, powoduje, że można się w nim poczuć, jak w zupełnie innym świecie. W jego skład wchodzi jezioro o tej samej nazwie, mały lasek, kilkaset metrów ścieżek z ławkami i placami zabaw, amfiteatr z muszlą koncertową oraz mini-zoo, które jest główną atrakcją kazimierskiego parku. Na dużych, zamkniętych przestrzeniach spotkać można kozy, sarny, osły, lamy i emu. Dużą atrakcją są też różne rodzaje kur i kogutów, a przede wszystkim przepiękny paw, fotografowany w pierwszym rzędzie przez niemal każdego, kto odwiedzi mini-zoo. Każde ze zgromadzonych zwierząt można własnoręcznie nakarmić warzywami lub innymi przysmakami. Niektóre z nich czasem dają się pogłaskać. Nie zawiodą się amatorzy spacerów – w parku wytyczono około 2 kilometry ścieżek spacerowych pośród malowniczego lasku i wokół stawu, w którym podczas ciepłych dni pływa stado dzikich kaczek. Atrakcją dla najmłodszych będą na pewno porozrzucane po całym parku mini-place zabaw – pojedyncze huśtawki, zjeżdżalnie, czy nawet brodzik, na które natknąć się można niespodziewanie podczas spaceru. Starsi mogą odpocząć w kafejce w centrum parku, albo na świeżym powietrzu – w jednym z wielu miejsc, przygotowanych specjalnie do tego celu.

Expo Silesia

Dla osób chcących wybrać się w miejsce inne niż park czy wykwintny pałac polecamy Centrum targowo-wystawiennicze Expo Silesia zlokalizowane w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze, stanowiący największy tego rodzaju obiekt w aglomeracji śląsko-zagłębiowskej.

Każdego roku w Expo Silesia odbywa się blisko 40 imprez o charakterze targowym, które gromadzą prawie 3 tysiące wystawców i są odwiedzane przez ponad 70 tysięcy gości z kraju i z zagranicy. Zakres realizowanych imprez obejmuje wydarzenia o charakterze masowym, wielkoprzemysłowe, międzynarodowe targi i specjalistyczne wystawy gospodarcze. Lokalizacja oraz charakter organizowanych wydarzeń sprawiają, że Expo Silesia staje się pomostem wymiany biznesowej i technologicznej między Śląskiem, Małopolską, a okręgiem ostrawskim śląsko-morawskiego regionu w Czechach.

Sport Poziom 450

Dla miłośników wspinaczki i mocnych wrażeń został stworzony odrębny obiekt. W centrum Sosnowca, a dokładniej w dzielnicy Sielec, na terenie byłej kopalni powstał „SportPoziom450”. Znajduje się w nim największa ścianka wspinaczkowa w Polsce. Miejsce to zasługuje na swoją uwagę nie tylko ze względu na znajdujące się ta atrakcje ale również dlatego, że ponad nim góruje kopalniana wieża wyciągowa tzw. Szyb Anna – symbol Sosnowca. Jest to miejsce o unikalnym klimacie gdzie każdy będzie się czuł swobodnie, niezależnie od poziomu swoich umiejętności i przede wszystkim będzie się tam świetnie bawił. Na ściance mogą swoimi zdolnościami popisać się nie tylko dorośli ale i najmłodsi. Dla osób którzy nie lubią się wspinać, obiekt oferuje także usługi w zakresie fitness klubu, gabinetu kosmetycznego, sklep z artykułami sportowymi oraz kawiarenka. Wiedząc o istnieniu takiego miejsca, zapewne nikt nie będzie chciał dłużej okupować pokoju gościnnego.

Park Środula

Piękne tereny spacerowe, trasy rowerowe i nordic walking. Nie brakuje placu zabaw dla dzieci, ławeczek dla osób zmęczonych spacerem lub chcących nacieszyć się ciepłym słońcem oraz niewielki porośnięty szuwarami staw.

Zimą dla miłośników śnieżnego szaleństwa otwierane są trzy stoki narciarskie: jeden duży i dwa mniejsze z wyciągami orczykowymi i wspomagany armatkami śnieżnymi. Na miejscu można skorzystać ze szkółki narciarskiej oraz z wypożyczalni sprzętu. W trakcie ciepłych pór roku, stoki oblegane są z kolei przez rowerzystów.

Copyright © 2020 Restauracja Kamionki

Usługi gastronomiczne na terenie Sosnowca: Pokoje gościnne Sosnowiec Restauracja Imprezy Okolicznościowe Sosnowiec Karta dań i drinków Sala weselna Sosnowiec Chrzciny - organizacja i przykładowe menu Organizacja Komunii Sosnowiec Wynajem sali konferencyjnej Organizacja stypy Sosnowiec Imprezy dla najmłodszych, imprezy dla dzieci z animatorem Przyjęcia Sosnowiec Wynajem sali konferencyjnej
1